Oblasť : Demografia a sociálne štatistiky
Okruh : Práca
Aktualizácia : 23.10.2024
Priemerný evidenčný počet zamestnancov prepočítaný na plnú zamestnanosť
Práca
Priemerný evidenčný počet zamestnancov v prepočítaných počtoch je aritmetickým priemerom denných evidenčných počtov zamestnancov za sledované obdobie prepočítaných na plnú zamestnanosť. Prepočet sa vykoná na základe dĺžky pracovných úväzkov zamestnancov, v ojedinelých prípadoch podľa skutočne odpracovaných hodín.
Štatistický úrad SR
Osoba prepočítaná na plnú zamestnanosť
Výpočet priemerného evidenčného počtu zamestnancov prepočítaného na plne zamestnaných :
priemerný evidenčný počet zamestnancov s plným pracovným časom (u zamestnancov, ktorí majú niekoľko pracovných pomerov u toho istého zamestnávateľa podľa § 50 Zákonníka práce sa započítava len hlavné zamestnanie) vo fyzických osobách sa rovná ich prepočítanému počtu. Podobne v organizáciách u zamestnancov uplatňujúcich konto pracovného času podľa § 87 Zákonníka práce, sa počet zamestnancov vo fyzických osobách rovná ich prepočítanému počtu.
Prepočty sa vykonajú u :
a) zamestnancov s kratším pracovným časom (§ 49 alebo § 49a Zákonníka práce), t. j. zamestnancov, ktorí z prevádzkových dôvodov organizácie, prípadne zavedením osobitného režimu v organizácii (napr. pre nedostatok práce, odbytové ťažkosti a pod.) alebo zo zdravotných dôvodov ale aj iných vážnych dôvodov na strane zamestnancov majú s organizáciou dohodnutý v pracovnej zmluve iný než ustanovený týždenný pracovný čas (prepočet počtu zamestnancov na plne zamestnaných sa zásadne nevykonáva u tých zamestnancov, ktorí z dôvodov zdraviu škodlivého prostredia a pod. majú právnymi predpismi stanovený kratší pracovný čas,
b) zamestnancov v pracovnom pomere k organizácii, ktorým organizácia nemôže z vážnych prevádzkových dôvodov prideľovať prácu každodenne,
c) zamestnancov v pracovnom pomere k organizácii vykonávajúcich prácu len príležitostne na výzvu a podľa potrieb organizácie,
d) mladších zamestnancov do 16 rokov, kde zákon stanovuje najviac 30 hodinový pracovný týždeň,
e) zamestnancov vykonávajúcich činnosť v ďalšom pracovnom pomere podľa § 50 zákonníka práce.
Celkový priemerný evidenčný počet zamestnancov prepočítaný na plne zamestnaných (EP PREP) sa vypočíta na základe dĺžky pracovných úväzkov podľa vzorca:
EP PREP = A + (B/C)
kde:
A = priemerný evidenčný počet zamestnancov s plným pracovným časom (vrátane zamestnancov vykonávajúcich činnosť v ďalšom pracovnom pomere) vo fyzických osobách,
(B/C) = prepočítaný priemerný evidenčný počet zamestnancov zamestnaných na iný ako plný pracovný čas,
(pre zamestnancov v zmysle bodu a) až e))
B = súčet súčinov priemerného evidenčného počtu zamestnancov zamestnaných na iný ako plný pracovný čas vo fyzických osobách za sledované obdobie podľa pracovných úväzkov (v zmysle bodu a) až e)) a príslušnej dĺžky týždenného pracovného úväzku,
C = týždenný pracovný čas zavedený v organizácii - v závode, na pracovisku podľa kolektívnej zmluvy.
Poznámka k výpočtu: v záujme zjednodušenia evidencie možno v organizáciách s rozdielnym týždenným pracovným časom na rôznych pracoviskách v prípade, že jeden typ týždenného pracovného času (napr. 40 alebo 38 a ¾ alebo 37 a ½ hod.) výrazne prevláda, použiť pre prepočet všetkých zamestnancov v celej organizácii prevažujúci týždenný pracovný čas.
Ak nie je možné u zamestnancov v pracovnom pomere k organizácii vykonávajúcich prácu len príležitostne na výzvu a podľa potrieb zamestnávateľa vopred dohodnúť dĺžku pracovného úväzku za príslušné obdobie, vykoná sa prepočet na základe skutočne odpracovaných hodín.
U zamestnancov, vykonávajúcich v organizácii činnosť v ďalšom pracovnom pomere podľa § 50 Zákonníka práce, sa výpočet priemerného evidenčného počtu zamestnancov prepočítaného na plne zamestnaných skladá z dvoch častí :
- prvýkrát sa započítavajú do evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách s plným týždenným pracovným časom, ktorý sa rovná ich prepočítanému počtu, t. j. do zložky A, a to pracovným úväzkom v hlavnom zamestnaní,
- druhýkrát sa započítavajú do evidenčného počtu zamestnancov prepočítaného, t. j. do zložky (B/C), a to svojim pracovným úväzkom v ďalšom pracovnom pomere.
Do evidenčného počtu zamestnancov prepočítaného sa títo zamestnanci započítavajú dvakrát na rozdiel od evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách, v ktorom sú započítaní iba raz.
Príklad výpočtu priemerného prepočítaného evidenčného počtu zamestnancov na plne zamestnaných podľa dĺžky pracovného úväzku pre organizácie s týždenným pracovným časom napr. 40 hodín:
Priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách (neprepočítaný)
1. Zamestnanci s plným týždenným pracovným časom (100)
v tom: 1.1 bez činnosti v ďalšom pracovnom pomere 93
1.2 s pracovným úväzkom v ďalšom pracovnom pomere: 10 hodín týždenne 4
5 hodín týždenne 3
2. Zamestnanci s kratším týždenným pracovným časom (20)
v tom: 2.1 s pracovným časom 21,25 hodín (polovičný pracovný úväzok) 10
2.2 s pracovným časom 30 hodín 10
3. Zamestnanci, ktorí z vážnych prevádzkových dôvodov neodpracovali plný týždenný pracovný čas (5)
3.1 pracovali iba 4 dni v týždni (34 hodín) 2
3.2 pracovali iba 3 dni v týždni (25,5 hodín) 3
4. Zamestnanci príležitostní s týždenným pracovným úväzkom: (2)
4.1 3 hodiny 1
4.2 12 hodín 1
5. Zamestnanci mladší ako 16 rokov s týždenným pracovným časom 30 hodín (3) 3
S p o l u (130) 30
Celkový priemerný evidenčný počet zamestnancov prepočítaný na plne zamestnaných =
100 + ((4x10)+(3x5)+(10x21,25)+(10x30)+(2x34)+(3x25,5)+(1x3)+(1x12)+(3x30)/40) =
100+(817/40) = 120, 425 = 120,4 (pri zaokrúhlení na 1 desatinné miesto = 120 (pri zaokrúhlení na celé číslo)
Ak je organizácia nútená z prevádzkových dôvodov na určitý čas (napr. 1 mesiac) zastaviť prácu a navrhnúť zamestnancom čerpanie voľna s poskytnutím náhrady mzdy (napr. 60 % ušlého priemerného zárobku) vykoná sa za uvedený mesiac prepočet evidenčného počtu zamestnancov vo fyzických osobách na plnú zamestnanosť v rovnakom pomere v akom bola poskytnutá náhrada mzdy (t.j. 1 fyzická osoba sa prepočíta pri 60 % náhrady mzdy za sledovaný mesiac na 0,6 zamestnanca v prepočítaných počtoch).
Príklad:
Podnik navrhne na dobu 1 mesiaca z prevádzkových dôvodov voľno 200 zamestnancom, pričom im poskytne 60 % náhrady ušlého zárobku, potom:
(200 x 60)/100 = 12 000/100 = 120
v danom prípade organizácia vykáže v sledovanom mesiaci 200 zamestnancov vo fyzických osobách a v prepočítaných počtoch na plnú zamestnanosť 120 zamestnancov.