Európsky štatistický systém pozostáva z Eurostatu (štatistický úrad Európskej únie), národných štatistických úradov všetkých členských štátov (rôzne národné štatistické inštitúcie) a ďalších vnútroštátnych orgánov, ktoré sú zodpovedné v každom členskom štáte za rozvoj, tvorbu a šírenie európskej štatistiky. Do tohto partnerstva sú zaradené i krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru a Európskeho združenia voľného obchodu.
Európsky štatistický systém garantuje, že európske štatistiky ktoré sa zostavujú vo všetkých členských štátoch sú dôveryhodné, riadia sa spoločnými kritériami a definíciami a údaje sú zostavované vhodným spôsobom, aby boli vždy porovnateľné medzi jednotlivými krajinami EÚ. Úlohou Eurostatu je určovať, v úzkej spolupráci s národnými štatistickými úradmi, metódy zosúladenia štatistík.
Eurostat koordinuje spoluprácu s národnými štatistickými úradmi v rámci EŠS, s kandidátskymi štátmi a na európskej úrovni s ostatnými útvarmi Komisie, agentúrami, Európskou centrálnou bankou, medzinárodnými organizáciami, ako sú OECD, OSN, Medzinárodný menový fond a Svetová banka.
Právna úprava, ktorá sa v súčasnosti vzťahuje na Európsky štatistický systém je zakotvená v tzv. Európskom štatistickom zákone, prijatom v roku 2009 ako nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 o európskej štatistike. Európsky štatistický zákon bol novelizovaný nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/759, ktorým sa mení nariadenie č. 223/2009 o európskej štatistike.
Internetová stránka o Európskom štatistickom systéme (EŠS) umožňuje jednoduchý prístup k relevantným informáciám o štruktúre a aktivitách Európskeho štatistického systému ako celku ako aj o jeho jednotlivých partneroch:
http://ec.europa.eu/eurostat/web/ess/latest-news
Štatistiky Európskej únie (EÚ 27) a štatistiky jednotlivých krajín zverejňuje Eurostat na svojej internetovej stránke: