- Čo znamená „Peer review Európskeho štatistického systému“?
- Čo je cieľom Peer review EŠS?
- Čo je to Kódex postupov európskej štatistiky?
- Ako prebieha Peer review a kedy sa uskutočnilo v Štatistickom úrade SR?
Národné štatistické úrady všetkých členských štátov EÚ, krajín EZVO a Eurostat (štatistický úrad Európskej únie) tvoria partnerstvo s názvom Európsky štatistický systém (EŠS). Spoločne vyvíjajú, tvoria a šíria európsku štatistiku. Je potvrdené, že kvalita je jednou z komparatívnych výhod európskej štatistiky vo svete, ktorý zažíva rastúci trend okamžitých informácií a nových výziev spôsobených mimoriadnymi okolnosťami a neustálou potrebou rýchlejších, ale kvalitných údajov.
Kódex postupov pre európsku štatistiku (ES CoP) je základom spoločného rámca kvality EŠS a štatistické orgány EŠS sa zaviazali ho dodržiavať.
V tejto súvislosti je veľmi dôležité, aby bol EŠS vybavený systémom preskúmania – partnerské preskúmanie – ktorý by na základe zdokumentovaných dôkazov podporil tento vlastný záväzok dodržiavať kódex postupov.
Peer reviews - partnerské preskúmania – sú nástrojom zabezpečenia kvality európskej štatistiky, a to formou kontroly súladu národných štatistických úradov a ostatných vnútroštátnych orgánov tvoriacich oficiálnu štatistiku s Kódexom postupov pre európsku štatistiku.
Cieľom systému preskúmania je posilniť integritu, profesionálnu nezávislosť a zodpovednosť všetkých štatistických orgánov EŠS, tým uistiť používateľov o záväzku EŠS dodržiavať vysokú kvalitu a podporiť ich dôveru v európsku štatistiku.
V minulých kolách Peer review sa preskúmanie zameriavalo predovšetkým na dodržiavanie Kódexu postupov európskej štatistiky.
Tretie kolo Peer review sa posunulo o krok ďalej a má tieto dva ciele:
Kódex postupov pre európsku štatistiku predstavuje súbor noriem kvality, ktoré pôsobia ako samoregulačný nástroj prostredníctvom 16 zásad rozdelených do oblasti inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov štatistík. Národné štatistické orgány musia v rámci Peer review uviesť, ako dodržiavajú Kódex postupov a poskytnúť zdokumentované dôkazy.
Prvé kolo partnerských preskúmaní sa uskutočnilo v rokoch 2006 až 2008, druhé kolo nasledovalo v rokoch 2013 až 2015.
V roku 2017 bol kódex postupov revidovaný a rozšírený a v súčasnosti zahŕňa 16 zásad. Táto revidovaná verzia spustila tretie kolo partnerských preskúmaní v rámci EŠS, ktoré sa uskutočnili od polovice roka 2021 do polovice roka 2023 vo všetkých členských štátoch EŠS.
Pre Štatistický úrad SR predstavuje partnerské preskúmanie príležitosť preukázať kvalitu oficiálnej štatistiky. V súhrne ide o komplexný a náročný prieskum naprieč Štatistickým úradom SR, ostatnými členmi národného štatistického systému s dosahom na poskytovateľov a používateľov štatistických údajov, napr. ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy, verejné inštitúcie, vedeckú komunitu, obchodné asociácie, média, atď.
Národné štatistické úrady v rámci Peer review v prvej fáze vykonávajú sebahodnotenia formou vyplnenia dotazníkov. Následne tím štatistických expertov analyzuje sebahodnotenia a zrealizuje návštevu štatistickej autority v konkrétnej krajine.
Výsledkom analýzy a návštevy je záverečná správa s odporúčaniami na zlepšenie pre danú krajinu. Národný štatistický úrad vzápätí vypracuje konkrétne opatrenia s cieľom naplniť odporúčania, ktoré sa budú každoročne monitorovať.
Štatistický úrad SR sa niekoľko mesiacov dôkladne pripravoval na tretie kolo Peer review.
Tím štatistických expertov navštívil Štatistický úrad SR od 19. do 23. júna 2023.
Štatistickému úradu SR bola záverom minulého roka doručená hodnotiaca správa Eurostatu týkajúca sa tretieho kola Peer review. Hodnotenie bolo v kontexte národných štatistických inštitúcií v rámci európskeho štatistického systému uspokojivé, čiže podobné ako u väčšiny z nich.
V súčasnosti Štatistický úrad SR intenzívne pracuje na stanovení plánu zlepšovacích opatrení, ktoré zabezpečia naplnenie odporúčaní z Peer review.
Hodnotiaca správa Peer review 2023 (PDF - 779 kB)
Viac informácií o európskej štatistike, ako aj o partnerských preskúmaniach EŠS nájdete na webovom sídle Eurostatu.