Kódex postupov pre európsku štatistiku
(revidovaná verzia 2017)
Kódex postupov pre európsku štatistiku
Kódex postupov pre európsku štatistiku je základom spoločného rámca kvality Európskeho štatistického systému. Je samoregulačným nástrojom a vychádza zo 16 zásad, ktoré sa týkajú inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a štatistických výstupov. Súbor ukazovateľov najlepších postupov a noriem pre jednotlivé zásady poskytuje usmernenia a referenčné kritériá pre preskúmavanie vykonávania kódexu postupov, čím sa v rámci Európskeho štatistického systému zvyšuje transparentnosť.
Štatistické orgány, medzi ktoré patria štatistický orgán Európskej únie (Eurostat), národné štatistické úrady a iné vnútroštátne orgány zodpovedné za rozvoj, tvorbu a šírenie európskej štatistiky, sa zaväzujú, že budú dodržiavať Kódex postupov pre európsku štatistiku.
Nezávislý poradný výbor, Európske poradné grémium pre riadenie v oblasti štatistiky1 (ESGAB, grémium) poskytuje prehľad o Európskom štatistickom systéme v súvislosti s vykonávaním kódexu postupov. Grémium každoročne analyzuje vykonávanie kódexu postupov štatistickým orgánom Európskej únie (Eurostat) a európskym štatistickým systémom ako celkom a poskytuje poradenstvo týkajúce sa primeraných opatrení na uľahčenie vykonávania kódexu postupov, jeho komunikácie používateľom a poskytovateľom údajov, ako aj jeho prípadnej aktualizácie.
Toto vydanie z roku 2017 je druhou revíziou kódexu postupov pôvodne prijatého v roku 2005. Cieľom je reagovať na posledné zmeny a inovácie v rozvoji, tvorbe a šírení oficiálnych štatistík v európskom štatistickom systéme i mimo neho, medzi ktoré patria nové zdroje údajov, využívanie nových technológií, modernizácia právneho rámca a výsledky partnerských preskúmaní týkajúcich sa vykonávania kódexu postupov.
Prijatý Výborom pre Európsky štatistický systém 16. novembra 2017
Zásady Kódexu postupov pre európsku štatistiku - prehľad
Inštitucionálne prostredie
Inštitucionálne a organizačné faktory majú zásadný vplyv na účinnosť a dôveryhodnosť štatistického orgánu, ktorý rozvíja, tvorí a šíri európsku štatistiku. V tejto súvislosti ide o zásady:
- odborná nezávislosť, koordinácia a spolupráca, oprávnenie na zber údajov, primeranosť zdrojov, záväzok ku kvalite, štatistická dôvernosť, nestrannosť a objektivita.
Štatistické procesy
V štatistických procesoch, ktoré štatistické orgány používajú na rozvoj, tvorbu a šírenie európskych štatistík, sa v plnej miere dodržiavajú európske a iné medzinárodné normy, usmernenia a osvedčené postupy, pričom sa neustále vynakladá snaha o inovácie. Dôveryhodnosť štatistiky zvyšuje dobrá povesť v oblasti kvalitného riadenia a efektívnosti. V tejto súvislosti ide o zásady:
- správna metodika, vhodné štatistické postupy, zamedzenie nadmernej záťaži respondentov a efektívnosť vynaložených nákladov.
Štatistické výstupy
Dostupné štatistiky spĺňajú potreby používateľov. Štatistiky zodpovedajú európskym normám kvality a slúžia potrebám európskych inštitúcií, vlád, výskumných ústavov, podnikov a širokej verejnosti. Kvalita výstupov sa meria podľa zásad štatistických výstupov:
- relevantnosť, presnosť a spoľahlivosť, včasnosť a časová presnosť, koherentnosť a porovnateľnosť, prístupnosť a zrozumiteľnosť.