Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Nové elektronické sčítanie zredukuje záťaž obyvateľov, využije existujúce registre
Print Mail PDF TW FB WA

Nové elektronické sčítanie zredukuje záťaž obyvateľov, využije existujúce registre

Posledná aktualizácia: 16.10.2020 | Počet zobrazení: 2565
Ilustratívny obrázok/Illustrative image
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 26.09.2019

Pripravované SČÍTANIE OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021) zásadne zníži zaťaženie obyvateľov a prvýkrát využije už existujúce registre dát. Súčasne prvýkrát sa domy a byty sčítajú prostredníctvom samospráv. SR získa nenahraditeľné informácie pre politiky skvalitňujúce život a zistí, ako sa zmenil život jej obyvateľov v dlhodobom horizonte.

Štatistický úrad SR pristúpi k najrozsiahlejšiemu a najnáročnejšiemu terénnemu zisťovaniu, ktoré zasiahne všetkých obyvateľov na Slovensku v roku 2021. Domy a byty sa prvýkrát sčítajú prostredníctvom samospráv, ktoré budú mať na sčítanie čas už v roku 2020. Cieľom je získať vyčerpávajúce dáta o živote obyvateľov a fakty, ktoré nie sú nikde inde zachytené.

Sčítania realizuje celý svet a je nenahraditeľným zdrojom informácií pre skvalitňovanie života v krajinách. Aj v prípade SR poskytne unikátne dáta pre tvorbu a zmeny politík ako aj jedinečné fakty pre prijímanie komplexnejších politických, sociálnych a ekonomické rozhodnutí v štátnej, verejnej aj privátnej sfére,“ hovorí Alexander Ballek, predseda Štatistického úradu SR

Získané dáta použijú ministerstvá, výskumné pracoviská, Slovenská akadémia vied, desiatky neziskových organizácií a think-tankov na vytváranie stoviek rôznych analýz.
Medzi jedinečné dáta získavané len zo sčítania patria okrem iného informácie napríklad o materinskom jazyku, národnostnom zložení či náboženskom vyznaní obyvateľov, vzdialenosti, spôsobe a periodicite dochádzania za prácou či do školy, o presných štruktúrach obyvateľstva v krajine z pohľadu vzdelania, rodinného stavu alebo súčasnej ekonomickej aktivity, resp. postavení v zamestnaní.
Dôležité sú tiež vyčerpávajúce dáta o kvalite života obyvateľov – o typoch existujúcich domácností a vzťahoch v rámci nich.
Nemenej  prínosné sú komplexné dáta o domoch a bytoch, ktoré sa získajú z existujúcich administratívnych zdrojov a iných evidencií. Výsledkom budú napríklad vyčerpávajúce údaje o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či vybavenosti kúpeľnou a záchodom.
Milióny dát o obyvateľoch, domoch a bytoch budú dostupné na úrovni SR, ale aj menších regiónov – ôsmich krajov, 79 okresov a takmer 3-tisíc obcí a miest.

Menšia záťaž pre obyvateľov

SODB 2021 bude prvýkrát realizované ako integrované sčítanie - bude kombinovať údaje z už existujúcich administratívnych zdrojov s údajmi z terénneho zisťovania – teda dátami získanými priamo od obyvateľov. V praxi sa zníženie administratívnej záťaže obyvateľov prejaví menším počtom či rozsahom otázok. Kým v roku 2011 obsahoval dotazník 35 otázok, teraz to bude približne polovica. Budeme sa pýtať len na údaje, ktoré nie sú v požadovanej forme a rozsahu nikde inde zachytené,“ vysvetľuje Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie ŠÚ SR.

Formulár bude pomerne jednoduchý, výrazne zredukovaný oproti predchádzajúcim sčítaniam. Jeho vyplnenie by nemalo zabrať viac ako 20 minút. ŠÚ SR venuje v súčasnej etape prípravy značné úsilie výberu a nastaveniu otázok, a možných odpovedí tak, aby boli jednoduché, zrozumiteľné a nezaťažujúce pre obyvateľov.

Zároveň sa očakáva  vyššia kvalita údajov . ŠÚ SR prvýkrát pri sčítaní využije údaje z celkovo 11 administratívnych zdrojov. Pôjde len o vybrané údaje potrebné pre účely sčítania napríklad z registra obyvateľov, z centrálneho registra poistencov verejného zdravotného poistenia, z informačných systémov Sociálnej poisťovne, ministerstva školstva, ministerstva životného prostredia, úradu geodézie, kartografie a katastra a podobne.

Sčítame sa sami, na požiadanie s asistenciou

Dôležitejšou zmenou oproti minulosti je skutočnosť, že obyvateľ sa sčíta sám elektronicky. Vyplnenie elektronického sčítacieho formulára v pohodlí domova zrealizuje cez webovú aplikáciu, prostredníctvom počítača, mobilu, tabletu, či iného elektronického zariadenia. Sčítanie môže zrealizovať aj s pomocou inej blízkej osoby alebo prostredníctvom zákonného zástupcu. 

Ak bude potrebné konzultovať vyplnenie formulára, obyvateľ sa bude môcť obrátiť na call centrum.

„Ak obyvateľ nemá elektronické zariadenie môže použiť zariadenie v kontaktnom mieste, ktoré budú vytvorené a označené v každej obci. Vo väčších mestách pôjde o sieť kontaktných miest,“ doplnila Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie ŠÚ SR. Aktuálne ŠÚ SR rokuje aj so Slovenskou poštou, o možnosti vytvoriť takéto miesta aj v sieti  jej prevádzok v rámci SR.

A nakoniec, ak sa napriek ponúknutým možnostiam obyvateľ nebude vedieť sám sčítať, môže požiadať svoju obec aj o pomoc prostredníctvom mobilného asistenta sčítania.  

Budúce integrované sčítanie znamená prechod k rešpektovaniu súkromnej zóny obyvateľov, nikto nebude chodiť do ich príbytkov.

Storočná tradícia

Štatistický úrad SR zrealizuje sčítanie po desiatich rokoch, celkovo má sčítanie obyvateľov na Slovensku viac ako 100-ročnú tradíciu.
SODB 2021 je súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových zisťovaní, uskutočňujúcich sa pod záštitou Európskej únie a Organizácie spojených národov. V EÚ sa realizuje vo všetkých členských štátoch v referenčnom roku 2021. Sčítanie je pre všetkých obyvateľov povinné a jeho realizáciu určuje zákon č. 223/2019 o Sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2021, ktorý nadobudol účinnosť od 1. septembra tohto roka. Zákon vymedzuje základné pravidlá pre realizáciu sčítania.

Základné výsledky SODB 2021 budú zverejnené do konca roku 2022 a komplexné výsledky do konca roka 2024.

Dôležité termíny pre SČÍTANIE OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV – SODB 2021:

Sčítanie obyvateľov
uskutoční sa v priebehu šiestich týždňov od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.

Sčítanie domov a bytov
realizujú samosprávy / mestá a obce od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

Informácie k SODB nájdete na adrese http://sodb2021.statistics.sk/sk/ alebo na stránke ŠÚ SR www.statistics.sk.


  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Nové elektronické sčítanie zredukuje záťaž obyvateľov, využije existujúce registre Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy