Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Obyvatelia Slovenska sú nespokojní s finančnou situáciou a nedostatkom času na hoby aktivity
Print Mail TW FB WA

Obyvatelia Slovenska sú nespokojní s finančnou situáciou a nedostatkom času na hoby aktivity

Posledná aktualizácia: 16.10.2020
Ilustratívny obrázok/Illustrative image
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 20.06.2019

Obyvatelia Slovenska hodnotia spokojnosť so svojím životom známkou 7 na stupnici od jedna do desať, kde 10  znamená maximálne spokojný. Teda sú skôr spokojní ako nespokojní. Najvyššiu spokojnosť pociťujú pri hodnotení vzťahov s rodinou, priateľmi či susedmi a tiež so svojím zamestnaním. Naopak, najhoršie ohodnotili spokojnosť s finančnou situáciou a s množstvom času, ktoré majú na koníčky.

Vyplýva to z osobitného modulu zisťovania EU SILC 2018, ktorý zachytával subjektívny pocit blahobytu slovenských domácností.

Najvyššiu priemernú spokojnosť vyjadrili obyvatelia Slovenska s osobnými vzťahmi s rodinou, priateľmi, susedmi (8,2) a so súčasným zamestnaním (7,1). Naopak, najhoršie ohodnotili spokojnosť s finančnou situáciou domácnosti, kde priemer je 5,9 a s množstvom času, ktoré majú na koníčky (priemer  6,7).

Spokojnosť so svojím životom ohodnotená známkou 7 znamená, že Slováci sú skôr spokojní, ako nespokojní,  čo uvádzali rovnako aj pred piatimi rokmi. Pre porovnanie pred piatimi rokmi  pri rovnakom zisťovaní sa ako najviac spokojní so životom prejavili obyvatelia Švajčiarska (8,0), najmenej obyvatelia Bulharska (4,8).  Spokojnosť s finančnou situáciou sa prejavila hlavne v severských krajinách ako je Fínsko Švédsko, Nórsko (7,5)  a v Dánsku (7,6).

Spokojnosť s osobnými vzťahmi a priateľmi bola najvyššia u obyvateľov Švajčiarska (8,7)  Dánska a Rakúska (8,5). Naopak najmenej spokojní so svojimi osobnými vzťahmi boli obyvatelia Bulharska (5,7).

Analýzy k tejto problematike priniesol niekoľko zovšeobecňujúcich záverov, podľa ktorých ľudia žijúci v bohatších krajinách sú spokojnejší s ich životom, než ľudia žijúci v chudobnejších  krajinách.  V každej krajine v určitom čase sú bohatší ľudia spokojnejší so svojim životom, s nárastom ich príjmu ale nerastie ich spokojnosť.

Vzťah medzi individuálnym príjmom a subjektívnym blahobytom je pri meraní chudoby dôležitý. Pri nastavení sociálnych programov na redukciu chudoby by sa mali brať do úvahy aj zmeny v chápaní blahobytu. Rovnako by sa nemali uprednostňovať  ekonomické dimenzie pred inými aspektami sociálneho vylúčenia.


  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Obyvatelia Slovenska sú nespokojní s finančnou situáciou a nedostatkom času na hoby aktivity Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy