Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Voľby do NR SR 2023: Transparentná sumarizácia výsledkov volieb
Print Mail TW FB WA

Voľby do NR SR 2023: Transparentná sumarizácia výsledkov volieb

Posledná aktualizácia: 27.09.2023
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 13.09.2023

Štatistický úrad patrí dlhodobo medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie

Štatistický úrad SR už viac ako 30 rokov transparentne a dôveryhodne sumarizuje výsledky volieb, za toto obdobie spracoval 122 volieb a referend. Všetky výsledky volieb historicky boli spracované zákonne a transparentne.

Štatistický úrad SR transparentne a odborne sumarizuje výsledky volieb na Slovensku už od roku 1990, od spoločenských zmien a zavedenia demokratických volieb. Výber strán a poslancov do národného parlamentu na konci septembra 2023 bude už v poradí 11. demokratickými voľbami do Národnej rady SR. Za celé obdobie viac ako 30 rokov úrad spracoval výsledky 34 celoštátnych volebných hlasovaní v rámci piatich rôznych typov volieb alebo v 9 referendách. Súčasne za toto obdobie zabezpečil aj výsledky 79 doplňujúcich takzvaných malých volieb.

Spracovanie, výsledky a ich zverejnenie volieb neboli nikdy spochybnené, ani spojené so žiadnymi chybami. Práca úradu bola vždy v súlade s platnými zákonmi a nikdy nedošlo k ich porušeniu. Sumarizáciu výsledkov volieb zabezpečuje skúsený tím niekoľko sto odborníkov úradu.

Výsledky volieb počas ich spracovania nie je možné v žiadnom prípade manipulovať. Všetky údaje sú zaznamenané aj v papierových v zápisniciach, za ktoré zodpovedajú jednotlivé volebné komisie. Údaje na svojej ceste prejdú niekoľkostupňovou kontrolou a všetky etapy vytvorenia výsledku môže prekontrolovať Ústavný súd SR, pri riešení podaní s pochybnosťami,“ uviedol Peter Peťko, predseda Štatistického úradu SR.
Štatistický úrad SR súčasne podľa nezávislých prieskumov dlhodobo patrí do TOP 5 najdôveryhodnejšie inštitúcií v SR. Podľa posledného prieskumu z roku 2021 bol úrad v rebríčku na 4. mieste, umiestnil sa tak hneď za armádou SR (Ozbrojené sily SR), Národnou bankou Slovenska a samosprávami (mestami a obcami). Celkovo tak štatistický úrad uzatvára krátky zoznam inštitúcií, pri ktorých verejná dôvera prevláda nad nedôverou.

Štatistický úrad SR je držiteľom certifikátov:

 • systém manažérstva bezpečnosti informácií podľa ISO 27001:2013
 • systém manažérstva kvality podľa ISO 9001:2015

Viac k téme Štatistický úrad SR – Voľby do NR SR 2023:

Úloha Štatistického úradu SR vo voľbách

Štatistický úrad SR je odborným a nezávislým garantom elektronickej sumarizácie výsledkov volieb do Národnej rady SR 2023. Zabezpečuje organizačné, personálne a technické podmienky na spracovanie výsledkov volieb. Svoje úlohy úrad zabezpečuje v spolupráci so Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva č. 180/2014 Zb. z. v aktuálnom znení a zákona o štátnej štatistike č. 540/2001 Zb. z. v aktuálnom znení.

 • Vydal :

 • Štatistický úrad SR
 • Lamačská cesta 3/C
 • 840 05 Bratislava 45
 • Slovenská republika
 • Informačný servis :

 • tel. +421 2 50 236 339
 • +421 2 50 236 335
 • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Voľby do NR SR 2023: Transparentná sumarizácia výsledkov volieb Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy