Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Voľby do NR SR 2023: Odborné sumarizačné pracoviská Štatistického úradu SR
Print Mail TW FB WA

Voľby do NR SR 2023: Odborné sumarizačné pracoviská Štatistického úradu SR

Posledná aktualizácia: 20.09.2023
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 14.09.2023

Štatistický úrad SR spracuje výsledky volieb prostredníctvom 50 sumarizačných  pracovísk

Najviac zaťažené bude pracovisko v Bratislave, najmenej v Šali. Na spracovanie výsledkov použijú odborníci Integrovaný volebný informačný systém IVIS.

Štatistický úrad SR bude zabezpečovať sumarizáciu výsledkov volieb do NR SR   prostredníctvom 50 odborných sumarizačných útvarov (OSÚ) na území celého Slovenska. Počas volebnej  noci zo soboty 30. septembra na nedeľu 1. októbra bude na týchto pracoviskách pôsobiť viac ako 700 pracovníkov.

Ilustračný obrázok – graf

Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (7,8 MB), alebo vo formáte PNG (480 kB).


V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami do NR SR, ktoré sa konali v roku 2020, bude Štatistický úrad SR v tohtoročných parlamentných voľbách spracovávať výsledky plne elektronicky zo všetkých miest a obcí zo 6 014 volebných okrskov, vrátane výsledkov zo zahraničia. Na spracovanie výsledkov ŠÚSR použije Integrovaný volebný informačný systém IVIS - univerzálny systém pre všetky typy volieb a referend, ktorý poskytuje komplexné elektronické služby na prípravu, zber a spracovanie, ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov.

Práca odborných sumarizačných útvarov sa začína v sobotu 30. septembra po 22.00 h po uzavretí volebných miestností.

Odborné sumarizačné útvary ŠÚSR počas volebnej noci a nedele postupne spracujú zápisnice zo 6 014 okrskov na Slovensku, vrátane 18, ktoré boli vytvorené pre voľbu poštou zo zahraničia.

Najviac zaťaženým  bude sumarizačné pracovisko v Bratislave, kde sa budú spracovávať výsledky hlasovania z 398 okrskov. Z viac ako 200 okrskov budú spracovávať výsledky aj sumarizačné útvary v Prešove (233), v Žiline (221), v Rimavskej Sobote (217) a v Nitre (211). Najmenej zaťaženými pracoviskami Štatistického úradu SR, kde spracujú výsledky z menej ako 60 okrskov, budú sumarizačné útvary v Šali, v Dolnom Kubíne, v Stropkove, v Pezinku, v Malackách a v Ružomberku.

Priebežné a definitívne výsledky volieb bude ŠÚ SR zverejňovať na webe www.volbysr.sk.

Niekoľko dôležitých čísiel o odborných sumarizačných útvaroch:

 • základnými miestami, ktoré vytvoril ŠÚSR pre spracúvanie výsledkov volieb je 50 odborných sumarizačných útvarov (OSÚ):
  • 49 z nich bude sumarizovať výsledky v regiónoch SR v rámci územných obvodov okresných volebných komisií (pôsobia pri všetkých okresných volebných komisiách)
  • 1 OSÚ pôsobí pri osobitnej okrskovej volebnej komisii pre voľbu poštou 
  • centrálne sumarizačné pracovisko v sídle ŠÚ SR v Bratislave, utvorené pre Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán
 • v OSÚ sa budú overovať a spracúvať výsledky celkovo:
  • 5 996 volebných okrskov/volebných miestností z celého územia SR, v ktorých sa bude osobne voliť
  • 18 osobitných volebných okrskov pre voľbu poštou

Viac k téme Štatistický úrad SR – Voľby do NR SR 2023:

Úloha Štatistického úradu SR vo voľbách

Štatistický úrad SR je odborným a nezávislým garantom elektronickej sumarizácie výsledkov volieb do Národnej rady SR 2023. Zabezpečuje organizačné, personálne a technické podmienky na spracovanie výsledkov volieb. Svoje úlohy úrad zabezpečuje v spolupráci so Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva č. 180/2014 Zb. z. v aktuálnom znení a zákona o štátnej štatistike č. 540/2001 Zb. z. v aktuálnom znení.

 • Vydal :

 • Štatistický úrad SR
 • Lamačská cesta 3/C
 • 840 05 Bratislava 45
 • Slovenská republika
 • Informačný servis :

 • tel. +421 2 50 236 339
 • +421 2 50 236 335
 • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Voľby do NR SR 2023: Odborné sumarizačné pracoviská Štatistického úradu SR Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy