Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Európska súťaž v štatistike 2023
Print Mail TW FB WA

Európska súťaž v štatistike 2023

Posledná aktualizácia: 20.06.2023
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 05.04.2023

ESC 2023: Tri tímy zo Slovenska sa dostali do TOP 5 európskeho finále Európskej súťaže v štatistike 2023

Premiérová účasť Slovenska v unikátnej štatistickej súťaži pre mladých ľudí dopadla veľkým úspechom. Gymnazisti z Bytče, bratislavského Gymnázia J. Hronca či tím zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia v Bratislave „zahviezdili“ vo finálovom európskom kole.
Slovenskí stredoškoláci uspeli v európskom finále súťaže štatistickej gramotnosti. Až 3 z celkovo 4 slovenských tímov, ktoré postúpili do európskeho kola Európskej súťaže v štatistike 2023, sa dostali do TOP 5 najlepších tímov Európy. Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil definitívne výsledky európskeho kola súťaže. Posudzoval v ňom 2-minútové video na tému „blahobyt v krajine“, v ktorom tímy použili rôzne štatistické informácie a ukazovatele
Viac v tlačovej správe

ESC 2023: Slovensko v európskom finále štatistickej súťaže zastúpia stredoškoláci z Bytče, Rimavskej Soboty a Bratislavy

Slovenská republika dosiahla siedme miesto medzi 18 európskymi krajinami v počte prihlásených škôl, tímov a žiakov v prepočte na populáciu mladých ľudí v Európskej súťaži v štatistike 2022/2023.
Slovenskí stredoškoláci úspešne absolvovali premiéru v Európskej súťaži v štatistike (ESC), do ktorej sa zapojilo viac ako 19-tisíc žiakov z takmer 1 450 stredných škôl z 18 krajín Európy. Víťazi národnej časti súťaže si na pôde Štatistického úradu SR prevzali ocenenia vrátane finančných poukazov.
Premiérová účasť Slovenska v súťaži prekonala očakávania. Slovenská republika dosiahla 7. miesto medzi 18 európskymi krajinami v počte prihlásených škôl, tímov a žiakov s ohľadom na veľkosť populácie mladých ľudí vo veku 14 až 18 rokov. V rámci Slovenska sa zapojilo do súťaže 85 stredných škôl, viac ako 330 tímov a takmer 900 stredoškolákov.
Viac v tlačovej správe

Európsku súťaž v štatistike v SR vyhrali gymnazisti z Bytče a z Rimavskej Soboty

Európska súťaž v štatistike 2022/2023 na Slovensku už pozná svojich víťazov. Najlepšiu znalosť štatistiky v testoch a v prezentácii štatistických dát preukázal v kategórii od 16 do 18 rokov tím z Gymnázia Bytča a v kategórii od 14 do 16 rokov tím z Gymnázia I. Kraska, Rimavská Sobota. Tímy umiestnené na prvých piatich miestach a ich prezentácie nájdete na stránke k súťaž v záložke testy.
Viac https://esc2023.statistics.sk/testy.html

Výsledky 2. etapy národného kola ESC 2023

Národné kolo súťaže je ukončené. Z 50-tich tímov, ktoré postúpili do 2. etapy národného kola, prezentácie vytvorilo a podmienky 2. etapy splnilo 43 tímov. V pondelok 27. marca 2023 Štatistický úrad zverejnil sumárne výsledky národného kola súťaže. Výsledné bodové hodnoty predstavujú kombináciu ohodnotenia z 1. etapy (body za testy) a prezentácie z 2. etapy (body udelené odbornou porotou). Do európskeho kola môžu postúpiť tímy na prvých dvoch miestach v každej vekovej kategórii. Srdečne im blahoželáme!
Viac https://esc2023.statistics.sk/testy.html

Výsledky 1. etapy národného kola ESC 2023

Do národného kola Európskej súťaže v štatistike 2022/2023 sa zaregistrovalo celkovo 332 tímov. Zo zapojených tímov tri testy zamerané na prácu so štatistickými údajmi zvládlo výborne 50 tímov, ktorým sa podarilo dosiahnuť 75 a viac bodov a postúpiť do 2. etapy národného kola.
Viac https://esc2023.statistics.sk/testy.html

Do súťaže v štatistike sa registrovali viac ako tri stovky stredoškolských tímov zo 48 miest Slovenska

Spolu až 888 stredoškolákov z 85 stredných škôl SR si zmeria sily v Európskej súťaži v štatistike 2023 (ESC). V premiérovej účasti Slovenska zameranej na spoznávanie matematiky a štatistiky tak bude súperiť až 332 tímov zložených z pedagóga a najviac troch študentov najmä z gymnázií a stredných odborných škôl. Súťaž realizuje Štatistický úrad SR v spolupráci s Eurostatom (štatistickým úradom Európskej únie) a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Zámerom ESC 2023 je naučiť stredoškolákov čítať kvalitné štatistické údaje, orientovať sa v nich, ako aj správne ich interpretovať. Cieľom je zvýšiť schopnosť mladej generácie rozlišovať oficiálne zdroje údajov od neoficiálnych a identifikovať, či rozlišovať dezinformácie a hoaxy. Pedagógom táto súťaž umožní používať zaujímavé formy výučby vrátane využitia reálnych údajov z oficiálnej národnej a európskej štatistiky.
Viac v tlačovej správe


  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Európska súťaž v štatistike 2023 Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy