Deň čokolády, najpopulárnejšej sladkosti na svete, si každoročne pripomíname 7. júla. V tento deň majú na celom svete milovníci čokolády ideálnu zámienku na to, aby si ju dopriali bez akéhokoľvek pocitu viny.
Niektorí ju majú radi tmavú horkú, iní mliečnu, s príchuťami alebo bez. Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na obyvateľa sa však v roku 2023 na Slovensku znížila v priemere o 300 gramov (o 8,1 %). Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR tak zjedol 3,4 kilogramu sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 3,7 kilogramu.„Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %,“ uviedla Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR. Čokoláda je aj súčasťou cukrárenských výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek.
Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.
V medzinárodnom porovnaní patria k najväčším konzumentom čokolády najmä európske krajiny, ľudia v Ázii uprednostňujú iné sladkosti. Najviac, v priemere 11,8 kilogramu na obyvateľa, jej v roku 2022 zjedli Švajčiari. Nasledovali obyvatelia Spojených štátov amerických s 9 kg a Nemecka s 5,8 kg. Na druhom konci rebríčka je India a Čína, kde majú podľa odhadov spoločnosti Statista výrazne nižšiu spotrebu na obyvateľa, a to na úrovni 1 kg a 0,2 kg (údaje za rok 2022 podľa spoločnosti statista.com).
Členské štáty Európskej únie (EÚ) v roku 2023 vyviezli 867-tisíc ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ, čo predstavuje 2 % nárast v porovnaní s rokom 2022. Najväčšími exportérmi podľa údajov Eurostatu boli Nemecko (26 % celkového exportu EÚ), Holandsko (14 %), Poľsko (13 %), Belgicko (11 %) a Taliansko (11 %). Najväčšími partnermi pre vývoz mimo EÚ boli Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Rusko a Kanada.
Aj Slovensko obchoduje s čokoládou. Vývoz čokolády zo SR v roku 2023 bol vyšší ako jej dovoz o 12-tisíc ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo viac ako 47,41) tisíca ton čokolády v celkovej hodnote 258,6 milióna eur. Bolo to o 8,5 tisíca ton menej ako rok predtým. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Belgicka a Bulharska. Dovoz z týchto 5 krajín predstavoval takmer dve tretiny z celkového dovozu čokolády a čokoládových výrobkov na Slovensko.
Súčasne sa zo Slovenska vyviezlo spolu 59,41) tisíca ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur. V medziročnom porovnaní klesol export o 2,8 tisíca ton. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska a Nemecka.
Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála v slovenských obchodoch minulý rok v priemere 1,43 eur a čokoláda na varenie rovnakej hmotnosti 1,08 eura. V porovnaní s rokom 2022 priemerné ceny výrazne vzrástli. Mliečna čokoláda bola vlani drahšia v priemere o viac ako 36 % ako v roku 2022 a cena čokolády na varenie sa zvýšila o takmer 28 %.
Svetový deň čokolády, alebo len Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.
Čokoláda sa priamo konzumuje, ale používa sa tiež k príprave rôznych dezertov, pokrmov, cukroviniek. Vyrába sa z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú jej kvalitu podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov sú ideálnym základom zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.