Skip to main content link using access key S.
Statistical Office SR
PortalMenuPortlet
Slovákom čokoláda chutí, vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kilogramu

Slovákom čokoláda chutí, vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kilogramu

Last update: 09.07.2020
Publisher: Ústredie ŠÚ SR
Publish Date: 08.07.2020

V utorok 7. júla si pripomíname Deň čokolády - najpopulárnejšej sladkosti na svete. Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton. V roku 2018 to bolo podľa definitívnych údajov 3,5 kilogramu na obyvateľa a v roku 2017 až 3,8 kilogramu na obyvateľa.

Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku posledné roky klesá. Treba si však uvedomiť, že čokoláda je tiež súčasťou spotreby cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy každý občan SR bez rozdielu veku v priemere za rok skonzumoval 5,1 kg čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 9 kg na obyvateľa a Nemci na úrovni 7,8 kg za rok (údaje z roku 2015 podľa spoločnosti statista.com).

Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú kvalitu čokolády podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov ideálny základ zloženia kvalitnej čokolády sú kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.

Slovensko tiež obchoduje s čokoládou, na Slovensko sa minulý rok priviezlo 46,2* tisíca ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu 219,6 milióna euro. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Českej republiky, Nemecka, Francúzska, Rakúska a Poľska.

Súčasne sa zo SR vyviezlo spolu 54,4* tisíca ton čokolády v hodnote necelých 211 miliónov euro. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Maďarska, Českej republiky, Poľska, Rakúska a do Veľkej Británie.

Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa na pultoch v Európe objavila práve v tento dátum v roku 1550, ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Čokoláda sa priamo konzumuje, ale používa sa tiež k príprave rôznych dezertov, pokrmov, cukroviniek.

*Poznámka: Obsahuje súhrn údajov zahraničného obchodu za 14 vyselektovaných položiek na úrovni osemmiestneho kódu kombinovanej nomenklatúry.


  • Issued by :

  • Statistical Office of the SR
  • Miletičova 3
  • 824 67 Bratislava
  • Slovak Republic
  • Information Services :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

While publishing of the whole information report or its parts, please state the source of information, the Statistical Office of the Slovak Republic

/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Slovákom čokoláda chutí, vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kilogramu Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Home /About us /Activities of Statistics /News detail