Medzinárodný deň kávy je oslavou všetkých pestovateľov, spracovateľov či obchodníkov s kávou na svete
Prvý októbrový deň si pripomíname Medzinárodný deň kávy. Pri tejto príležitosti Štatistický úrad SR uvádza niekoľko zaujímavých čísel o dovoze a vývoze či o spotrebe kávy v SR.
Aj na Slovensku sa káva stala neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Obyvateľ Slovenska v roku 2023 podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR skonzumoval v priemere 3,3 kilogramu kávy. Medziročne spotreba kávy vzrástla až o vyše 22 % (600 gramov). Ak k príprave dobrého espressa je podľa odborníkov potrebných 7 až 9 gramov mletej kávy, tak v priemere každý obyvateľ bez rozdielu veku vypil denne minimálne jednu šálku.
Dlhodobo (za posledných 10 rokov) sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni 3 kilogramy (kg) na obyvateľa. Priemerná spotreba na obyvateľa sa vlani dostala nad úroveň 3 kilogramy po predošlých štyroch rokoch, kedy to bolo pod touto hodnotou. Najvyššiu spotrebu dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kg na obyvateľa. Najmenej, len 1,4 kg kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990.
Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organization - ICO) sa v období od 1. októbra 2022 do 30. septembra 2023 na celom svete spotrebovalo viac ako 173 miliónov vriec kávy (jedno vrece je 60 kg) pri medziročnom poklese o 2 %. Svetová produkcia kávy v tomto období predstavovala 168 miliónov vriec.
Za 250 gramov praženej zrnkovej kávy sme za prvých osem mesiacov tohto roka v slovenských obchodoch platili v priemere 5,63 eura. Bolo to o 40 centov viac ako v rovnakom obdobím minulého roka. Mletá káva v rovnakom veľkom balení mala na Slovensku priemernú maloobchodnú cenu 3,20 € a medziročne veľmi nepatrne zlacnela. Cena 100-gramového balenia instantnej kávy zostala približne rovnaká posledné dva roky, spotrebitelia platili za ňu 3,6 eura.
Na Slovensko sa v roku 2023 doviezlo 40,7 tisíca ton* kávy v hodnote 254,2 milióna eur. Medziročne sa dovezený objem znížil o viac ako 18 % a v porovnaní s päťročným priemerom o 6,5 %. Najviac kávy dovezenej vlani na Slovensko pochádzalo z Nemecka, Česka, Poľska, Talianska a Brazílie.
Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani 24-tisíc ton*, čo predstavovalo takmer 152 milióna eur. Medziročne množstvo vyvezenej kávy kleslo približne o 16 % a v porovnaní s päťročným priemerom bolo nižšie až o vyše 18 %. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo vlani zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Poľsko, Česko a Rumunsko.
Medzinárodný deň kávy sa oslavuje od roku 2015 a vyhlásila ho Medzinárodná organizácia pre kávu (International Coffee Organization). Tento deň nie je len oslavou tohto populárneho nápoja, ale zároveň poukazuje aj na udržateľné a spravodlivé podmienky pre tých, ktorí za ním stoja – od pestovateľov až po výrobcov.