Slovenskí stredoškoláci patria k najlepším v Európe, uspeli vo finále Európskej súťaže v štatistike 2024
Tohtoročná účasť slovenských stredoškolákov v európskom finále štatistickej súťaže bola zavŕšená mimoriadnym úspechom. Spomedzi 64 tímov súťažiacich v európskom kole slovenské tímy získali druhé miesto v oboch vekových kategóriách. Ocenenie a finančnú odmenu si odniesli gymnazisti z Banskej Bystrice a Rimavskej Soboty. A do päťky najlepších sa dostali aj gymnazisti z Považskej Bystrice.
Slovenskí stredoškoláci dosiahli mimoriadny úspech v európskom finále súťaže štatistickej gramotnosti. Európska súťaž v štatistike ESC 2023/2024 pozná víťazov, až 3 slovenské tímy sa dostali medzi TOP 5 najlepších v Európe. Získali dve druhé a jedno štvrté miesto vďaka originálnym a profesionálne spracovaným videám na tému – Predtým bolo všetko lepšie! Je to pravda alebo nie? Výsledky európskeho kola súťaže, ktoré trvalo niekoľko týždňov, zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
Téma zameraná na porovnanie minulosti a prítomnosti vytvorila široký priestor na využitie štatistických dát, na potvrdenie či vyvrátenie rôznych spoločenských mýtov. Mladá generácia je s podobnými tvrdeniami často konfrontovaná v rozhovoroch so staršou generáciou. Študenti po súťaži budú poznať argumenty.
Tímy zo Slovenska zaujali 2-minútovými videami, v ktorých interpretovali zmeny života spoločnosti prostredníctvom rôznych štatistických dát a ukazovateľov. „Sme hrdí na slovenských študentov ako kreatívne uchopili náročnú tému a dokázali uspieť v ťažkej konkurencii. Prekvapili nielen výberom štatistických informácií, ale aj ich vyhodnocovaním a hľadaním súvislostí medzi nimi,“ uviedla Nikoleta Šlachtová, generálna riaditeľka sekcie diseminácie a komunikácie Štatistického úradu SR.
Video gymnazistov z Banskej Bystrice získalo 2. miesto medzi staršími žiakmi, rovnako úspešne zabodoval aj tím gymnazistov z Rimavskej Soboty v mladšej kategórii. A prácu súťažného tímu z Považskej Bystrice medzinárodná porota zaradila na 4. priečku najlepších v staršej vekovej kategórii.
V európskom finále ESC súťažilo spolu 64 videí z 20 európskych krajín. Práce hodnotila 8-členná odborná porota osobností z oblasti štatistiky, médií a vzdelávacích inštitúcií. Posudzovali obsahovú kvalitu aj kreatívne spracovanie témy a určili 5 TOP najlepších prác v kategórii starších žiakov a rovnako 5 v kategórii mladších žiakov.
V siedmom ročníku Európskej súťaže v štatistike prejavilo záujem súťažiť dovedna viac ako 22-tisíc stredoškolských študentov z 20 krajín EÚ. Na Slovensku sa do aktuálneho ročníka súťaže zapojilo 1200 študentov zo 129 stredných škôl. Tímy sa počas priebehu súťaže museli najprv prebojovať cez dve etapy náročné národného kola. Ich úlohou bolo presvedčiť o svojich teoretických vedomostiach v testoch a ukázať praktické použitie štatistických informácií v prezentácii na vybranú tému. Do európskeho kola postúpili len dva najlepšie tímy v oboch kategóriách.
Zámerom Európskej súťaže v štatistike bolo naučiť stredoškolákov čítať kvalitné štatistické údaje, orientovať sa v nich, ako aj správne ich interpretovať. Výsledky tejto súťaže potvrdili schopnosť mladej generácie rozlišovať oficiálne zdroje údajov od neoficiálnych a identifikovať či rozlišovať dezinformácie a hoaxy.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v pondelok 26. júna 2023 v Madride a bude ho možné sledovať online.
TOP 5 najlepších vo vekovej kategórii 16 a viac rokov (kategória A)
- Tím ZUIKOS (Litva)
- Tím PERO4F (Slovensko/Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica)
- Tím WORKSHEET (Litva)
- Tím TURBO (Slovensko/Gymnázium Považská Bystrica)
- Tím TUKEY (Grécko)
TOP 5 najlepších vo vekovej kategórii 14-16 rokov (kategória B)
- Tím AFS_STAT_8 (Grécko)
- Tím SECONDTRY(Slovensko/Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota)
- Tím MATHLETICS (Nemecko)
- Tím IM_PRO (Bulharsko)
- Tím ZENIT (Slovinsko)
Medzinárodná porota ESC 2023/2024:
- Glen Campbell, informačný a komunikačný asistent, Úrad pre vydávanie publikácie Európskej únie; Luxembursko
- Bogdan Draghia, novinár, konzultant v oddelení komunikácie rumunského NSI; Rumunsko
- Jonathan Elliott, novinár, moderátor podcastu Eurostat; Spojené kráľovstvo
- Ramón Ferri García, prednášajúci na Universidad de Granada; Španielsko
- Veronika Frankovská, analytička a projektová manažérka v organizácii pre overovanie faktov Demagog; Slovensko
- Anna Majholm, novinárka, členka správnej rady Európskej mládežníckej tlače od roku 2020; Dánsko
- Jyrki Möttönen, univerzitný prednášajúci na katedre matematiky a štatistiky, Univerzita v Helsinkách; Fínsko
- Claudio Nichele, člen tímu JRC pre vedecké poradenstvo o zdieľaní znalostí, spolupráci a nových spôsobov práce; obdivovateľ vizuálneho myslenia; Belgicko
Obrázok: 2. miesto v kategórii starších žiakov
Tím PERO4F, Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica
RNDr. Eva Oravcová, tútorka tímu
Študenti: Eduard Bielik, Peter Hazlinger, Nicolas Matej
Obrázok: 2. miesto v kategórii mladších žiakov
Tím SECONDTRY, Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota
Ing. Marek Hargaš, generálny tajomník Štatistického úradu SR
PaedDr. Svetlana Bednářová, PhD, tútorka
Študenti: Pavol Bednář
Obrázok: 4. miesto v kategórii starších žiakov
Tím TURBO, Gymnázium Považská Bystrica
Ing. Marek Hargaš, generálny tajomník Štatistického úradu SR
RNDr. Silvia Závadská, tútorka tímu
Študenti: David Kršík, Oliver German, Daniel Gardian