Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Medzinárodný deň chudoby – Chudoba v SR v roku 2023
Print Mail PDF TW FB WA

Medzinárodný deň chudoby – Chudoba v SR v roku 2023

Posledná aktualizácia: 18.10.2024 | Počet zobrazení: 311
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 17.10.2024

Chudoba alebo sociálne vylúčenie na Slovensku v roku 2023 ohrozovali 943-tisíc obyvateľov

Na Slovensku čelilo chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu v roku 2023 vyše 940-tisíc osôb, teda približne každý šiesty obyvateľ. Podiel aj počet obyvateľov ohrozených chudobou medziročne stúpol. Ukazovatele chudoby sa na Slovensku postupne zhoršujú od roku 2020. Pozitívom je, že v roku 2023 sa v dvoch z 8 krajov situácia zlepšila. Stále však až v troch krajoch SR chudoba ohrozovala viac ako 20 % obyvateľov.

Chudoba alebo sociálne vylúčenie ohrozovali v roku 2023 na Slovensku 17,6 % obyvateľov, čo predstavuje takmer 943-tisíc ľudí. Počet aj podiel osôb, ktoré boli v roku 2023 ohrozené rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia medziročne stúpol o 55-tisíc osôb, resp. o 1,1 percentuálneho bodu (p. b.). V predchádzajúcom roku (v r. 2022) bolo chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 16,5 % obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností (EU SILC), ktoré realizuje každoročne Štatistický úrad SR.

Správu zverejňuje úrad pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe, ktorý si pripomína svet 17. októbra.

Pandémia ovplyvnila ukazovatele chudoby

Z hľadiska vývoja v čase, podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením na Slovensku do roku 2020 klesal. V roku 2015 bolo na Slovensku ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením 907-tisíc osôb. Do roku 2020 sa počet týchto ľudí znížil o vyše 250-tisíc. Situácia sa však od roku 2020 v dôsledku pandémie COVID-19 a nárastu cien aj inflácie postupne zhoršovala, posledné tri roky ukazovatele chudoby v SR medziročne mierne rastú.

Hlavný súhrnný ukazovateľMiera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia“ určuje podiel obyvateľov, ktorí sú ohrození jednou či viacerými z troch zisťovaných zložiek (dimenzií) chudoby. Ide o ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou alebo sú zasiahnutí aspoň 7 z 13 materiálnych nedostatkov - závažnou materiálnou a sociálnou depriváciou, prípadne žijú v domácnosti s veľmi nízkou intenzitou práce.

Najohrozenejšou skupinou boli osoby, ktorých sa dotýkajú všetky tri prejavy chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Podľa údajov EU SILC 2023 je to 2,2 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 117-tisíc osôb. Táto riziková skupina obyvateľov by mala byť najviac v pozornosti politík pri boji s chudobou.

Podiel ohrozených osôb najvýraznejšie stúpol v Nitrianskom kraji

Počet a podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálneho vylúčením sa v rámci regiónov Slovenska dlhodobo zásadne líši a platilo to aj pre rok 2023. Najvyššia miera rizika chudoby a sociálneho vylúčenia osôb je dlhodobo v Prešovskom kraji, chudobe v tomto regióne minulý rok čelil približne každý štvrtý obyvateľ kraja (27,6 %), čo bolo vyše 220-tisíc osôb. Vysoké podiely osôb ohrozených chudobou s hodnotami nad úrovňou 20 % boli tiež v Banskobystrickom a Košickom kraji.

obrázok – graf

Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (173 kB), alebo vo formáte PNG (298 kB).


Naopak, najnižší podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením majú dlhodobo obyvatelia Bratislavského kraja, aktuálne v roku 2023 to bolo 9,5 % obyvateľov. Nasledovali Trnavský kraj (11,3 %) a Trenčiansky kraj (13,8 %).

Situácia sa medziročne zhoršila v 6 z 8 regiónov Slovenska. Najvýraznejšie relatívne medziročné zhoršenie situácie bolo zaznamenané v Nitrianskom a Prešovskom kraji. V oboch regiónoch sa počet a podiel ľudí ohrozených chudobu alebo sociálnym vylúčením zvýšil o viac ako 2 percentuálne body resp. o takmer 20 – tisíc osôb.

Celkový podiel ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením medziročne klesol len v Bratislavskom kraji z 10,9 % (rok 2022) na 9,5 % (rok 2023), v prípade Trnavského kraja to bol pokles z 11,9 % na 11,3 %.

Najviac sú ohrozené rodiny s deťmi a neúplné domácnosti

Súčasne v podmienkach SR platí, že domácnosti s deťmi sú z hľadiska výskytu chudoby podstatne rizikovejšie ako domácnosti bez detí. Domácnosti so závislými deťmi v SR boli až 1,5-násobne viac ohrozené rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia ako domácnosti bez detí. Z kategórie domácností so závislými deťmi boli najviac ohrozené neúplné rodiny (1 rodič/dospelá osoba s 1 a viac deťmi), v ktorých miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia dosiala až 46,4 %.

Ďalej boli najviac ohrozené úplné domácnosti s vyšším počtom detí, t. j. domácnosť 2 dospelých s 3 a viacerými závislými deťmi. Až 37,1% ľudí žijúcich v takomto type domácnosti bolo dotknutých chudobou alebo sociálnym vylúčením.

Najčastejší problém ľudí je nízky príjem

Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami ako je každoročne prepočítaná národná hranica chudoby. V roku 2023 bola táto hranica stanovená pre jednočlennú domácnosť na rok 5 528 EUR, čo predstavovalo hodnotu 461 eur na mesiac. Hranica príjmovej chudoby je osobitne nastavená pre rôzne typy domácností podľa počtu jej dospelých a detských členov. Pod hranicou príjmovej chudoby v roku 2023 žilo 14,3 % osôb, čo je približne 766-tisíc obyvateľov SR, v porovnaní s rokom 2022 sa ich počet mierne zvýšil o 32-tisíc osôb resp. o 0,6 percentuálneho bodu (p. b.).

Druhá dimenzia chudoby - závažná materiálna a sociálna deprivácia vyjadruje, čo si domácnosti obyvateľov nemôžu dovoliť. Ide o počty resp. podiely ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré čelia aspoň 7 z 13 zisťovaných materiálnych nedostatkov. Celkovo bolo touto dimenziou chudoby ohrozených 7,0 %, teda 375-tisíc obyvateľov SR. Medziročne ich počet stúpol o viac ako 35-tisíc osôb. Najčastejším nedostatkom je neschopnosť zaplatiť si raz ročne týždeň dovolenky mimo domu (36,2 % obyvateľov), nasleduje neschopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom vo výške 424 EUR (29,3 %) a na treťom mieste je problém zabezpečiť si výmenu opotrebovaného nábytku (24,6 %).

Tretia dimenzia chudoby - veľmi nízka intenzita práce zasahovala v minulom roku 3,6 % obyvateľov, teda 161-tisíc osôb. Ide o podiel ľudí žijúci v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z celoročného pracovného potenciálu jej členov. Počet osôb ohrozených týmto prejavom chudoby medziročne vzrástol, v roku 2022 to bolo menej, 3 % obyvateľov SR.

Viac informácií k téme:

Zisťovanie EU SILC poskytuje komplexný obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach na Slovensku. Uskutočňuje sa vo všetkých členských štátoch EÚ podľa jednotnej metodiky. Získané údaje umožňujú medzinárodné porovnávanie v rámci EÚ a sú podkladom pre analyzovanie sociálnej situácie a prijímanie politík a opatrení na elimináciu chudoby v spoločnosti.

Ukazovatele, ktorými sa meria chudoba, sú vysvetlené v Prílohe 1 - Tri dimenzie chudoby a prierezový ukazovateľ (PDF 135 kB).

Medzinárodný deň boja proti chudobe si z iniciatívy OSN pripomína každoročne 17. októbra (Aktuálny program OSN). V tento deň si autority na celom svete pripomínajú problémy súvisiace s chudobou a hodnotia prijaté nástroje a politiky na znižovanie chudoby.

Produkty ŠÚSR k téme chudoba:

  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Medzinárodný deň chudoby – Chudoba v SR v roku 2023 Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy