Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ
Print Mail PDF TW FB WA

Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ

Posledná aktualizácia: 21.06.2024 | Počet zobrazení: 304
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 21.06.2024

Eurostat zosumarizoval výdavky štátov na dôchodky v starobe, invalidite, nezamestnanosti či v pozostalosti

Každý tretí obyvateľ SR poberá od štátu nejaký dôchodok v rámci sociálnej ochrany, poberatelia dôchodkov tvoria 33,2 % obyvateľstva. Je to najviac v EÚ. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v EÚ.

Slovensko vynaložilo na dôchodky v rámci sociálnej ochrany 8,6 % z hrubého domáceho produktu (HDP). Je to výrazne menej ako bol priemer EÚ. V rámci porovnania údajov medzi krajinami za rok 2021 sme tak boli až na 19. mieste z celkovo 27 krajín EÚ. Vyplýva to z aktualizovaných dát európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý zosumarizoval výdavky na dôchodky a vyčíslil ich relatívny podiel (v %) z výkonu ekonomiky krajiny, teda z HDP.

Dáta sa dotýkajú štyroch typov dôchodkových dávok podľa druhu sociálneho rizika, na ktoré sú určené: staroba, invalidita, pozostalostné dávky a nezamestnanosť1). Priemer v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 % HDP. Na dôchodky a penzie sa vynaložilo približne 1 882 miliárd eur.

Ukazovateľ sa v krajinách EÚ (údaje z r. 2021) značne líšil. Najvyššie podiely okolo úrovne 15 % HDP vynakladali na penzie v Grécku (16,4 %), v Taliansku (16,3 %), Rakúsku (15 %) a vo Francúzsku (14,9 %).

Slovensko sa však približovalo k opačnému koncu rebríčka, teda ku krajinám, ktoré dávali oveľa nižší podiel z HDP do vyplácaných dôchodkov. Najnižšie hodnoty mal tento ukazovateľ v Írsku (4,5 %), na Malte (6,4 %), v Maďarsku (7 %) a v Litve (7,1 %).

Porovnanie ukázalo, že objem finančných prostriedkov vyplatených v dôchodkoch v rámci celej EÚ počas roka 2021 medziročne vzrástol o 2,8 %. Ekonomika EÚ však rástla rýchlejšie a preto pomer k HDP klesol. V roku 2020 šiel na dôchodky vyšší podiel 13,6 % z HDP celej EÚ.

Najväčšiu kategóriu v rámci EÚ, až takmer 79,9 % z vyplatených súm, tvorili výdavky na starobné dôchodky. Na druhom mieste boli pozostalostné dôchodky s podielom 12 % z celkových výdavkov a nasledovali invalidné dôchodky (7,9 %). Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov.

Počty a podiely poberateľov dôchodkov

Aspoň jeden z typov dôchodkov poberal v EÚ každý štvrtý obyvateľ únie, celkovo teda poberatelia tvorili 27,2 % spomedzi obyvateľov EÚ. Najväčší podiel poberateľov z krajín EÚ malo Slovensko. Najmenej jeden z typov dôchodku v SR vyplácal štát až 33,2 % obyvateľov SR. Za nami nasledovali Luxembursko, Litva a Estónsko, v ktorých poberatelia tvorili 32 až 33 % obyvateľov.

Okolité krajiny mali nižšie podiely poberateľov dôchodkov ako SR, stále však išlo o nadpriemerné hodnoty v rámci EÚ. Česko, Rakúsko a Poľsko vyplácali dôchodky približne 28 % obyvateľstva. Výrazne pod priemerom únie bolo Maďarsko (22 % z obyvateľov).

Naopak, najmenšie podiely obyvateľov, ktorí poberajú nejaký dôchodok mali Cyprus (19 %), Malta 19,2 % a Španielsko (21,1 %).

1) Výdavky na dôchodky zahŕňajú 4 typy dávok podľa druhu rizika, na ktoré sú určené: staroba, invalidita, pozostalostné dávky a dávky v nezamestnanosti. Ide o sumár výdavkov súvisiacich s týmito dávkami: invalidný dôchodok, predčasný odchod do dôchodku v prípade zníženej pracovnej schopnosti, starobný dôchodok, predpokladaný starobný dôchodok, čiastočný dôchodok, pozostalostný dôchodok a predčasný odchod do dôchodku z dôvodov trhu práce.

Zdroje údajov:

Výstupy k téme:

Dáta pochádzajú z Európskeho systému integrovanej štatistiky sociálnej ochrany ESSPROS. V uvedenom štatistickom produkte môžu jednotlivci poberať viacero typov dôchodkov súčasne, čo vedie k dvojitému započítaniu počtu poberateľov (napr. keď jednotlivci poberajú starobný aj pozostalostný dôchodok). Preto súčet podielov počtu príjemcov v rôznych kategóriách môže presiahnuť 100 %.

  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy