Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Inflácia – indexy spotrebiteľských cien v júni 2024
Print Mail PDF TW FB WA

Inflácia – indexy spotrebiteľských cien v júni 2024

Posledná aktualizácia: 15.07.2024 | Počet zobrazení: 448
Ilustračný obrázok/illustrative image
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Tématická oblasť: Makroekonomické štatistiky
Okruh: Spotrebiteľské ceny a ceny produkčných štatistík
Dátum publikovania: 15.07.2024

Inflácia sa v júni vrátila na trojročné minimum 2,1 %

Ceny potravín, nealko nápojov, ale aj piva, vína, či pohonných hmôt medzimesačne zlacneli, čo udržalo júnové ceny na májovej úrovni. Nastupujúca letná sezóna však priniesla zvýšenie cien dovolenkových zájazdov a tiež vodného a stočného. Celkovú medziročnú infláciu naďalej ovplyvňovali predovšetkým rasty cien tovarov a služieb s menšou váhou vo výdavkoch domácností, ako alkoholu, služieb lekárov a zubárov, a tiež vysokoškolských poplatkov.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v júni zostali na májovej úrovni, medzimesačný rast cien sa od začiatku roka postupne spomaľuje a po 5 mesiacoch sa dostal na nulu. Medziročná inflácia od marca tohto roku osciluje okolo 2 %. Aktuálne v júni, rovnako ako v apríli, dosiahla 2,1 %. Bola to najnižšia hodnota inflácie za posledné tri roky.

Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (114 kB), alebo vo formáte PNG (230 kB).


Medzimesačný vývoj – jún 2024 v porovnaní s májom 2024

Spotrebiteľské ceny v júni zostali medzimesačne v priemere nezmenené. Pozitívny vplyv na medzimesačnej úrovni mal najmä pokles cien v 3 z 12 odborov, hlavných výdavkových skupinách domácností. Zlacneli najmä potraviny s nealko nápojmi, doprava a tiež vybrané tovary z odboru alkoholické nápoje a tabak. Ceny odevov a obuvi, ako aj poštových a telefónnych služieb sa medzimesačne v priemere nezmenili, v ostatných odboroch ceny poskočili mierne nahor, a to v rozsahu od 0,1 do 0,7 %. 

Medzimesačný pokles cien zaznamenal odbor potraviny a nealkoholické nápoje1), ceny tu klesli v priemere o 0,2 %. Lacnejšie bolo predovšetkým mäso, minerálne vody a nealko nápoje, ako aj zelenina. V doprave mali najväčší vplyv na celkový priemerný výsledok ceny pohonných hmôt, ktoré boli medzimesačne nižšie o 1,7 %. Oproti máju klesli tiež ceny piva a vína z odboru alkoholické nápoje a tabak.

Blížiace sa obdobie letných dovoleniek na druhej strane prinieslo zdražovanie dovolenkových zájazdov (o 3,9 %) v odbore rekreácia a kultúra. Drahšie boli tiež tovary a služby na údržbu domácností (odbor nábytok a bytové zariadenia), a zvýšili sa tiež poplatky za prijímacie pohovory na vysoké školy (vzdelávanie).

Spotrebitelia si medzimesačne priplatili aj za vodné a stočné, ale ceny za celý odbor bývanie s energiami boli v priemere len o 0,1 % vyššie ako v máji. 

Medziročný vývoj – jún 2024 v porovnaní s júnom 2023

Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v júni úroveň rastu 2,1 %. Medziročne vyššie boli ceny v 11 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností), v priemere lacnejšie ako minulý rok boli iba tovary a služby v odbore rekreácia a kultúra. Najvýznamnejší vplyv na hodnotu inflácie mali medziročne vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely ako aj ďalších odboroch s nižším podielom vo výdavkoch domácností. Najmä však v doprave, ďalej v odbore alkoholické nápoje a tabak, a tiež vo vzdelávanízdravotníctve.

V odbore doprava negatívne ovplyvnili celkovú mieru inflácie najmä ceny pohonných látok. Tie boli medziročne vyššie o 1,7 %. Drahšie ako vlani boli stále alkoholické nápoje a tabak (6,9 %) a tiež služby lekárov a zubárov v odbore zdravotníctva (6,7 %). Štvrtý podstatný vplyv na medziročnej úrovni malo zvýšenie poplatkov za prijímačky na vysoké školy v odbore vzdelávania.

Pozitívnou informáciou pre spotrebiteľov bolo, že najvýznamnejšie zložky výdavkov domácností, odbory potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami mali približne rovnaké ceny ako pred rokom. K medziročnému rastu cien prispievali buď minimálne, alebo mali dokonca tlmiaci účinok.

Ceny potravín boli v medziročnom porovnaní boli vyššie len o 0,5 %. Spomedzi 9 potravinových skupín tovarov bolo medziročne drahších 5, a to najmä oleje a tuky, chlieb a obilniny, ryby, cukor a cukrovinky. Nárast ich cien sa však pohyboval len na úrovni do 4 %.

Súčasne 4 zložky potravín medziročne zlacneli, a to mäso, ďalej mlieko, syry a vajcia, a pod vplyvom sezónnosti najmä ovocie a čiastočne aj zelenina.

Spomedzi výdavkov na bývanie a energie bolo medziročne lacnejšie imputované nájomné a pevné palivá. Rovnaké alebo nižšie ceny ako pred rokom mali všetky energie (plyn a elektrina) s výnimkou tepelnej. Ostatné zložky výdavkov v rámci bývania boli medziročne drahšie v rozmedzí 1 - 14 %. Týkalo sa to najmä údržby a opráv obydlia, ďalej odvozu a likvidácie odpadu, ako aj vodného a stočného.

V súhrne za 1. polrok 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,1 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,8 % a čistá inflácia hodnotu 2,3 %. Medzimesačne jadrová inflácia zostala nezmenená a čistá inflácia dosiahla hodnotu 0,1 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.


Poznámka: Vývoj indexov spotrebiteľských cien sa sleduje na univerzálnom spotrebnom koši zloženom z reprezentantov za vybrané druhy tovarov a služieb platených obyvateľstvom, ktorým boli priradené určité váhy. Váhy sú každoročne revidované, aktuálne platia pre rok 2024 a sú dostupné v databáze Štatistického úradu SR. Ceny sa zisťujú na celom území SR vo vybranej sieti predajní a prevádzok služieb počas prvých 20 dní sledovaného mesiaca.

1) cenové výstupy za potraviny a nealkoholické nápoje sa od januára 2024 spracovávajú z nového zdroja – transakčných údajov obchodných reťazcov, ktoré nahradili tradičné terénne zisťovanie

Zdroj údajov databáza DATAcube.:

Výstupy k téme inflácia:

Zmena metodiky v zisťovaní spotrebiteľských cien

Štatistický úrad SR spracováva od januára 2024 cenové výstupy za potraviny a nealkoholické nápoje z nového zdroja – z tzv. scanner data, t.j. z transakčných údajov obchodných reťazcov. Nahradili tradičné  terénne zisťovania, výrazne sa tak rozšírili výstupy o spotrebiteľských cenách v uvedených segmentoch. Využívanie skener dát sú dôležitou súčasťou modernizácie cenových štatistík pri udržaní a zvyšovaní jej kvality. Viac v metodických vysvetlivkách – CPI.

Zverejňované typy inflácie

Štatistický úrad SR zverejňuje dva typy inflácie:

  • vývoj spotrebiteľských cien na základe národnej metodiky – Inflácia – Indexy spotrebiteľských cien (zaužívaná je anglická skratka CPI - Consumer Price Index)
  • vývoj spotrebiteľských cien na základe medzinárodne harmonizovanej metodiky EÚ -  Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP -Harmonized Indices of Consumer Prices)

Národná inflácia (CPI):

Ceny sa sledujú na spotrebnom koši, ktorý pozostáva z vybraných druhov tovarov a služieb zatriedených do 12 odborov, 44 skupín a 102 tried podľa klasifikácie COICOP.
Od januára 2024 spracováva ŠÚ SR cenové výstupy za potraviny a nealkoholické nápoje z nového zdroja – z tzv. scanner data, t.j. z transakčných údajov obchodných reťazcov. Vstupy o cenách v uvedených segmentoch sa výrazne rozšírili a prispeli k skvalitneniu štatistických výstupov. Využívanie skener dát sú dôležitou súčasťou modernizácie a skvalitňovania cenových štatistík. Ceny v ostatných 11 odboroch sa naďalej získavajú priamo v teréne, vo vybraných predajniach a prevádzkach. Zverejňované referenčné dáta sú pre celé územie Slovenska a všetky typy spotrebiteľov. Štatistický úrad SR však zverejňuje aj nárast cien pre špecifické sociálne skupiny – pre domácnosti zamestnancov, dôchodcov a nízkopríjmové domácnosti, a to približne desať dní po celkovej CPI.

Rozdiel medzi celkovou a infláciou pre konkrétne sociálne skupiny je vo váhach tovarov a služieb v spotrebnom koši (COICOP). Podrobné údaje v členení podľa sociálnych skupín obyvateľstva za jún budú zverejnené 26. júla 2024 v kapitole databázy DATAcube: 2. 3. 1. 1 - Indexy spotrebiteľských cien

Medzinárodne harmonizovaná inflácia v EÚ (HICP)

Ide o údaje zisťované podľa jednotnej metodiky EÚ pre absolútnu porovnateľnosť inflácie medzi krajinami. Zoznam cien tovarov a služieb (spotrebné koše) sa čiastočne líši, HICP na rozdiel od národnej inflácie (CPI) neobsahuje „Imputované nájomné“ a vybraté položky veľkých opráv a údržby domácnosti. Indexy HICP v EÚ sa zverejňujú mesačne, niekoľko dní po národnej inflácii CPI v zmysle Kalendára prvého zverejnenia v kapitole databázy DATAcube: 2. 3. 3 - Harmonizované indexy spotrebiteľských cien (inflácia HICP).

Spotrebný kôš - štruktúra výdavkov domácností

Štatistický úrad každoročne reviduje váhy výdavkových položiek v štruktúre spotrebného koša. Zverejnený graf spotrebného koša je platný pre rok 2024. Uvádza, koľko prostriedkov domácnosť vynakladá na konkrétne skupiny výrobkov a služieb v bežnom živote. Váhy výdavkových položiek sú nevyhnutnou súčasťou výpočtu výšky inflácie (rastu spotrebiteľských cien).

Štatistický úrad SR zverejňuje graf Štruktúra výdavkov domácností, ktorý prezentuje spotrebný kôš platný pre rok 2024. Uvádza, koľko prostriedkov domácnosť vynakladá na konkrétne výdavkové skupiny výrobkov a služieb v bežnom živote. Poznanie štruktúry výdavkov domácností je nevyhnutnou súčasťou pre zistenie výšky inflácie (rastu cien), pretože určuje váhy výdavkových položiek pre jej výpočet. Váhy sú každoročne revidované.

Ilustračný obrázok – graf

Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (99 kB), alebo vo formáte PNG (178 kB).

  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/products/informationmessages/inf_sprava_detail Inflácia – indexy spotrebiteľských cien v júni 2024 Z6_Q7I8BB1A00BL30IJKSNHCF2GU5 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /Produkty /Katalóg informatívnych správ /Detail