September priniesol ubytovateľom nižšie počty hostí ako vlani, nezopakovali sa prírastky z letných prázdnin
Počty hostí v ubytovacích zariadeniach na Slovensku v septembri klesli o viac ako 8 %, bol to druhý a výraznejší pokles v tomto roku. Príčinou bol najnižší septembrový počet domácich hostí za posledné 4 roky a pretrvávajúci nižší počet cudzincov.
V hoteloch, penziónoch, kúpeľoch a ďalších ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v septembri 2024 aspoň jednu noc 504-tisíc osôb. Bolo to o 8,3 %, teda o 46-tisíc osôb menej než v rovnakom období minulého roka. Ubytovatelia zaznamenali menej hostí ako vlani len dvakrát v tomto roku, a to v apríli a v septembri. Začiatkom školského roka cestovanie v porovnaní s letnou sezónou vždy prirodzene spomaľuje, aktuálna návštevnosť sa udržala na štvrtej priečke od začiatku tohto roka.
V porovnaní s turisticky najúspešnejším septembrom 2019 mali ubytovatelia výrazne menej hostí, chýbalo ešte 13,6 % (79-tisíc) osôb. Hostia v zariadeniach cestovného ruchu strávili viac ako 1,2 milióna nocí, čo bolo o 10,2 % menej ako pred rokom. Priemerná doba pobytu bola 2,4 noci.
Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (111 kB), alebo vo formáte PNG (168 kB).
Septembrový výsledok bol ovplyvnený najmä medziročným úbytkom domácich hostí. Ich počet sa oproti minulému roku znížil o viac ako 9 %, a bol nižší ako v predošlých 3 rokoch a výrazne zaostával aj za rekordným septembrom 2019. Domáci návštevníci tvorili takmer dve tretiny ubytovaných, teda 314-tisíc osôb.
Zahraničná návštevnosť počas deviateho mesiaca tiež klesala, medziročne o takmer 8 % na 189-tisíc osôb. Oproti rekordným hodnotám zo septembra 2019 chýbala pätina cudzincov.
Stiahnite si graf vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF (86 kB), alebo vo formáte PNG (140 kB).
Vývoj cestovného ruchu v regiónoch SR
Z regionálneho hľadiska boli počty návštevníkov v 7 z 8 krajov Slovenska medziročne nižšie v rozmedzí od 4 % v Košickom kraji až do 13 % v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Výnimkou bol jedine Bratislavský kraj, kde počty hostí mierne vzrástli (o 1,3 %). V porovnaní s predkovidovým septembrom 2019 návštevnosť vo všetkých krajoch zaostávala, najviac v Nitrianskom kraji (o 22 %) a najmenej v Košickom kraji (o 5 %).
Najnavštevovanejším regiónom SR počas deviateho mesiaca roka 2024 bol Bratislavský kraj, v ktorom prenocovalo vyše 127-tisíc hostí. Je to jediný kraj v SR, kde majú cudzinci dlhodobo prevahu. Celkovo sa v tomto kraji ubytovalo takmer 41 % percent cudzincov, ktorí v septembri strávili na Slovensku aspoň jednu noc. Je to zároveň jediný kraj, ktorý v septembri dokázal prilákať medziročne viac domácich turistov.
V rebríčku návštevnosti regiónov nasledovali Žilinský kraj (takmer 102-tisíc návštevníkov), Prešovský kraj (takmer 92-tisíc hostí) a Banskobystrický kraj (takmer 53-tisíc návštevníkov). Tieto tri regióny dokázali prilákať takmer polovicu (49 %) všetkých ubytovaných hostí v krajine.
Súhrn za deväť mesiacov 2024
V súhrne od začiatku roka 2024 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo takmer 4,6-milióna hostí. Išlo o medziročný nárast takmer o 2 %. Rast počtu cudzincov ako aj domácich návštevníkov bol porovnateľný (do 2 %).
Vývoj tržieb a kapacít ubytovacích zariadení v 3. štvrťroku 2024
Ubytovacie zariadenia v treťom štvrťroku 2024 celkovo dosiahli tržby takmer 199 miliónov eur (bez DPH), išlo o vyše 3 % medziročný nárast. Prevažnú časť, vyše 60 %, vygenerovali domáci návštevníci. Spomedzi regiónov najvyššie tržby boli dosiahnuté v Žilinskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Tieto tri kraje tvorili skoro dve tretiny z tržieb v SR. Nadpolovičnú väčšinu tržieb takmer vo všetkých krajoch vytvorila domáca klientela, iba v Bratislavskom kraji to boli cudzinci (takmer 70 % z tržieb). Tržby od domácich návštevníkov však rástli dynamickejšie ako tržby od zahraničných hostí.
V súhrne v tretom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 4 981 ubytovacích zariadení. Návštevníkom bolo k dispozícii 76-tisíc izieb a takmer 223-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest). Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 35,7 %, využitie izieb 39 %. V priemere v jednom dni bolo k dispozícii 69-tisíc izieb a 163-tisíc stálych lôžok.